vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

please help me with this
what is the area of the base?
define “science” in 20 words
Find the function to which the given series converges within its interval of convergence. Use exact values. 1 3 x 9 x 2 2 ! 27 x 3 3 ! 81 x 4 4 ! 243 x 5 5
How much money would you have in your savings balance after 3 years if you initially invested $900 and had an interest rate of 1%? $
1. We can wait for Carl, or we can go ahead. 2. The parade will start today in the empty lot.
How was the constitution formally approved? a) by the thirty-nine delegates who signed it at the constitutional convention b) by a majority vote of th
Dylan and roberta want to teach their children about money management. what is the best way to help their children understand money?
What is the Length of CG
PLEASE HELPP! Reading guide: The Lonely Death of George Bell Use grammatically correct, complete sentences to respond to the following prompts. 1. Explain the m