corinavarelarmv corinavarelarmv
  • 02-09-2014
  • Mathematics
contestada

tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.50. how many of each item did she buy?

Respuesta :

Finchers Finchers
  • 02-09-2014
5 nail polish and 4 lip gloss

5 x 4.5 =22.5
4 x 7    =28
28+22.5=50.50
Answer Link

Otras preguntas

The circled area above is home to a desert. What is it’s name? A. Arabian Desert B. Iranian Desert C. Anatolian Desert D. Negev Desert
7. Why is the Mayflower Compact an important document in American history?_________________________________________________ ____________________________________
Which sets include only like terms? Choose all answers that are correct. A. ( -3 abc, -4.9ac, - 2b, - 1/8abc ) B. ( - 1.24 jk , 17 jk, 9 jk, 4/5
What is the proteoglycan ??
How to solve for w in V = lwh
help me plz thx so much
an intrusion of magma along a bedsing plane is called what
PQR is similar to XYZ. Drag the answer into the box to match each part of PQR with the corresponding part of XYZ.
How do you find magnitude of a vector
Most __________signs are diamond-shaped and have an orange background.