AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A 4.5 newton object is placed in a tank of water. If the water exerts a force of 4.0 newtons on the object, will the object sink or float?
what is the meaning or definition of fighting-gear??
The chickens on a certain farm consumed 600 pounds of feed in half a year. During that time the total number of eggs laid was 5,000. If the feed cost $1.25 per
solve 2/3 + 1/4x = 1/3
The plans for a shed call for a rectangular floor with a perimeter of 204 ft. The length is two times the width. Find the length and width.
Who were the Nazis ?
The entire region of Northern Africa and southwest Asia has a climate generally described as?
If 2 less than or equal too X less than or equal too 6, which of the following has the greatest value
The graph of y = 4x - 11 is translated up 8 units. Which equation represents the translated graph? f y = 4x - 19 g y = 4x - 3 h y = 12x - 11 j y = 12x - 3
A 4.5 newton object is placed in a tank of water. If the water exerts a force of 4.0 newtons on the object, will the object sink or float?