howardbrown805 howardbrown805
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

the weekly cost per person to rent a cottage on a lake varies inversely with the number of people who share the cost..4 people share the cost, each one pays $312.write an equation relating the cost per person c and the number n of people who share the cost.

Respuesta :

JiakSai
JiakSai JiakSai
  • 04-09-2018

Total cost = $312 x 4 = 1248


Number of people = n

Cost per person = c


c = 1248/n

Answer Link

Otras preguntas

(x + 6)² + (y - 2)² = 100. What is the center of the circle? What is the radius of the circle?
what's self identity​
someone again plz help my lil sister
If Jeffrey invested $2,000 (principal) for 5 years at 5% interest rate compounded annually how much Interest would he earn over 5 years?
Consider the two-slit interference experiment. Electromagnetic radiation passes through the two slits that are a distance 0.0287 mm apart. The path to the fourt
explain how you determine if a table is proportional.
which do you favor: States’ Rights of the power of our Federal/national government?
what is the actual height of Mount Everest in metre? ​
Similarities between photosynthesis and cellular respiration
PLEASE HELP NOW Solve the equation, then choose the correct answer: -4(8 + 3y ) = 112