jenniferrogerspejnki
jenniferrogerspejnki jenniferrogerspejnki
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

3 oz of cinnamon cost $2.40 if there are 16 oz in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 04-09-2018

namely, if 3 oz costs $2.40, how much is it for 16 oz?


[tex] \bf \begin{array}{ccll} oz&\$\\ \cline{1-2} 3&2.40\\ 16&x \end{array}\implies \cfrac{3}{16}=\cfrac{2.40}{x}\implies x=\cfrac{16\cdot 2.40}{3}\implies x=12.8 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

value of the expression -3/(-3)^2
"What is the difference between an exothermic and endothermic reaction? Provide examples of each."
Write an equation of the line that passes through given points. (0,-3),(3,3)
The singe red shirt seemed out of place hanging _______ many green blouses.
6. A__________ should be consulted when we are sick or unwell.​
Which of the following is one of the reasons to expand to a new country? a. Expand your customer base b. Look up language and religion c. Host a worker from
how to solve this topic circle geometry​
PLEASEEEEE HELP MEEEEEEEEE
Draw all the possible isomers of: a. square planar [Ni(gly)2] b. tetrahedral [Ni(gly)2] c. octahedral [Fe(gly)3]
where you often (sit)