jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

A scale that presents respondents with a range of attitude choices that are increasingly difficult to agree with is called a:______.
los productos y productos químicos de limpieza deben almacenarse__________de alimentos y bebidas.Cleaning chemicals and supplies should be stored__________from
d. When an organism consumes the plant, the chemical energy stored in the chemical bonds of the plant is transferred into light energy that fuels life's process
Explain how religious authority, absolute rule, and mercantilism were challenged by the ideas of the Enlightenment.
Helppppp pleaseeeeeeeee Add 4 x 10−6 and 2.2 x 10−5. 2.6 x 10−6 6.2 x 10−6 2.6 x 10−5 6.2 x 10−5
An object that has the ability to do work has __________ energy. magnetic kinetic potential electrical
What is the elongated structure that runs up the posterolateral aspect of the testes and caps its superior aspect?
ASAP!!! HELP!!! Consider the line y = 4x + 9. If a second line is perpendicular to this one, what is its slope?
In regions where the sun's rays hit at an angle, solar energy is----and climate is----
Why does objects with less mass than earth not get pulled to the sun