ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

how do you know if a fraction is equal to one?
In which of the following regions has the United States been militarily involved, in the 1990s and into the early decades of the new millennium? A. China B.
Yuri has a rope 12m long. he cuts it into pieces that are each 2m long. what fraction of the rope is one piece
What effect did the Meiji Restoration have on Japan's economy? It had virtually no effect. It caused the economy to revert to one totally dependent on agricultu
define ocean navigation
How is imperialism related to mercantilism?
whose sole function is to provide humanitarian aid around the world
Interphase occupies approximately _____ of the cell cycle. 10% 30% 60% 90%
Which was a result of Upton Sinclair's muckraking novel The Jungle? A. Corrupt politicians in several major American cities were voted out of office. B. Congr
8 5/10-7 5/12= What's the answer