catwinkrx catwinkrx
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

A bow of dictionaries costs $84. An individual dictionary costs $5. You decide ti buy 3 boxes of 20 dictionaries. How much do you pay for each one? Please help and explain.

Respuesta :

ksevilla ksevilla
  • 03-10-2018
84×3 = $242

242/20 = $12.60

you pay $12.60 for each dictionary
Answer Link

Otras preguntas

Which strategy can individuals employ to improve bone health? Question 17 options: Engage in cardiovascular activity daily Perform regular resistance exercise S
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
need help on number one and three
How many 2-tablespoon doses are in 4 bottles of medication containing 16 ounces each?
The measure of angle Y is 45 degrees. and the measure of angle Z is 70 degrees. What is the measure of angle W? A. 25 B. 65 C. 115 D. 120
is it supposed to be 4<5•n=11?(I used n as a variable)
How long will it take Lola to travel from Paris to nice?
I need help on this question
Can someone please please help me with this please
Please help I don’t now