justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

how do you address a freind who is your age
Rob is making a square pen for his dog to play in. Each a side of the pen is 30 feet long. The formula for the area of a square is A = 52, where A stands for th
I need helpppp with 1-9
△RQP≅△ONM. Find the value of x. ( I WILL GIVE BRAINLIEST! PLS HELP!) refer to attachment
Compare and contrast biblical creationists and evolutionists worldviews.
Molly can received her weekly paycheck and she earned a total of $339.25. If she makes $14.75 per hour, how many hours, h. did she work?
Write the given expanded form into the standard form of a number. 4 4 T-Th + 5 + 5 T + 1 + 1 H-Th + 9 + 9 O + 3 + 3 M + 7 + 7 Th
Dwayne read 3/8 of a chapter of his history book in 1/5 of an hour. At this rate, how many chapters of his history book can he read in 1 hour?
what did people of the 1300s need a rebirth from?
What is the slope of the line? y-4=-7(x-6)