joyneselankins
joyneselankins joyneselankins
  • 01-04-2016
  • Chemistry
contestada

By which process does the Sun produce energy?
A. photosynthesis
B. nuclear fission
C. nuclear fusion
D. combustion

Respuesta :

haleyybuttars haleyybuttars
  • 01-04-2016
it is C. nuclear fusion 



Answer Link

Otras preguntas

this present-day nation was home to the ottoman empire.
a recipe requires 4.5 teaspoons of sugar to make a cup of pudding. which equation shows the number of teaspoons of sugar, y, needed to make x cups of pudding? x
This page from a medieval manuscript represents not only the power of the Church but also the skill of medieval scribes benefits of the printing press poor l
medecines are often the complete solution for curing those with a mental health disorder
read the article below and answer the following question. which statement below gives us a clue as to the historical context of this particular football champio
please answer this question
the cost of 3 bottles of apple spread is $7.41. what is the cost of each bottle of apple spread? $1.62 $2.47 $4.41 $10.41
Felicia knits scarves and sells them to her friends. The first week, she knits four scarves and sells three for $50 each. The next week she buys her yarn at a d
the smallest group in linnaeus's system of classification is the
solve for yX = 3yPlease answerX = 3y