spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

What is 48 cookies; 25 % decrease
An expository presentation can be weakened by
Consider the unbalanced equation for the oxidation of butene. c4h8 6o2 mc022-co2 h2o for each molecule of c4h8 that reacts, how many molecules of carbon dioxide
find f(-7) if f(x) = 2x 8.
What kind of religion did the ancient Egyptians practice? Describe at least one way that their religion tired to agriculture
Which gesture suggests nervousness?
Choose the item that is a complete sentence. Question options: Wherever you find room. Having thought about the possibilities. Run! Here on the plains of Kansas
QUESTION 3 What proportion of American adults are technically obese (have a BMI in the obese category)? A. About 1/2. B. About 2/3. C. About 1/8.
Which characteristic should you look for when choosing a shoe for physical activity?
find f(-7) if f(x) = 2x 8.