TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

Which can be represented by the expression 17 – 2x?
Can you fly if you have a blood clot in your leg?
To what extent was the US Constitution a radical departure from the Articles of Confederation?
10% of what number is 30
What event destroyed the career of Edwin Edwards? A. Mental illness caused by the stress of serving multiple terms as governor B. Failure to support the Civil R
Which figure emerged from the August Coup as a national hero in Russia?
Help me plz! Which organism is the herbivore in this food web? A. leopard seal B. orca C. zooplankton D. cod
What does a glossary provide? Instructions for reading and analyzing each chapter within the text Illustrations of charts and other statistical information foun
How do I solve this. Log 5x = log (2x+9)
The Civil War was begun (A) at Bull Run (B) at Fort Sumter (C) by Stonewall Jackson (D) by Virginia's secession