dabruhhh1926 dabruhhh1926
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony purchased 4 burgers for $4.60. Based on this rate, how much would one burger cost?

Respuesta :

Celinakhan23
Celinakhan23 Celinakhan23
  • 01-03-2019

Answer:

1.15

Step-by-step explanation:

First you divide 4.60 by 4.

Than you get $1.15.

So for 1 burger you would have to pay $1.15.

Answer Link

Otras preguntas

A line segment has endpoints (-2,-3) and (4,4). Find the length of the segment and find the midpoint.
which of the following is equivalnt to √20
given f(x)=6x+9 and g(x)=x^4, choose the expression for (f*g) (x)
evaluate 8! x 3!/ 5! x 6!
What is the area of a regular polygon with 16 sides and side length 4 inches
Find the base of a parallelogram with an area (A) of 72 square inches and height (h) of 4 inches. Use the formula for the area of a parallelogram, A=bh.
Breast-feeding cannot select one: a. decrease the risk of the baby developing respiratory and ear infections. b. prevent pregnancy. c. help women reduce their
Identify the word that has an error in capitalization. During the February trial, judge Marilyn Stuart was fair and objective. A. February B. trial C. judge
A triangular field with vertices OPQ has sides OP = 402 m, PQ = 388 m, and QO = 254 m. Find the perpendicular distance from the vertex P to the opposite side.
necessary steps to make a transgenic organism