bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

I have no idea how to do this, it is due in two days. Hopefully someone sees this before then.
Please assist with solving this problem and showing the steps
If earth is compressed to the volume of moon, its acceleration due to gravity * i. decreases ii. remains same as before iii. increases iv. none of these ​
change the following basis to Base 10 134 in base seven​
p(x),f(x),g(x) are parabolas with positive coefficient, each pair of parabolas got common rational root, how to proof that p(x)+f(x)+g(x) have a rational root?
By hiring your children, you can pay low wages. show how much you care. transfer wealth without estate taxes. avoid payroll taxes. (Not the correct answer)
10 A turning pork creates sound careswithFrequency of 170Hz: To thespeed of sound in is in 340mlscalculate the wavewave lengthofin air isthe sound wales.​
sam says that beta particles are not used to irradiate food because they make it radioactive. Jo says that the reason is that beta particles would not be able t
Which means law Jur Cred Scrib Dict Puls
What is the value of x?