michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Solve for the unknown in the following equation 2/x + 1 = 3/4​
convex or concave polygon?
Whic type of “cell” is the most commonly used to convert solar energy into electricity
Using South African examples, write a critical essay on gender and the work/life interface with reference to: a) The culture of long working hours; b) paid and
Which of the following is NOT a known consequence of sleep deprivation? A) increased inflammation and arthritis B)decreased blood pressure C) increase in the
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!
Find an equation of the line that satisfies the given conditions. Slope 2/5 ; y-intercept 8
A=16,c=14m,b=19m, find the angle C°,A,B
Ace movers charge $50 plus $40 per hour to move household goods crosstown Hanks movers charges $65 per hour for what length of time does it cost less to hire Ha
what do vertical angles equal