trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

A developing country rebuilding its roads might turn to which UN organization for help?
Which Renaissance typography type has mathematically perfect sized letters?
What are the four principal services provided by S/MIME?
ion 1(Multiple Choice Worth 2 points) Find the area of the triangle with the given measurements. Round the solution B = 107°, a = 10 cm, c = 22 cm O 32.16 cm2 O
Hannah has 3 places to hang pictures on her wall.she has 6 possible pictures all together. How many possible arrangements of pictures can she hang?
Subtract 3x^2 + 8x from -9x^2 +3x -8
Mr. Crawford is ordering pizzas and breadsticks for a school pizza party and has a budget of $81, but no more. An order of breadsticks costs $7 and a pepperoni
Use the following image to answer the questions below.​
When diagnostic criteria define where normality ends and psychopathology begins, this is called what kind of a diagnostic system?
which country fears it might now have too many doctors and nurses