bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Salt dissolving in water is a physical change. True False
​which of these best describes the influence of high prices on the behavior of producers?
Why might the articles have denied congress the power to levy taxes?
Why were consumers in the third estate angry just before the french revolution
In programming terms, a group of characters inside a set of quotation marks is called a(n):
The Stamp Act of 1765 angered colonists because
How did geography influence the economy in the Mid-Atlantic/Middle colonies? A) Different land types allowed colonists to export crops and other goods. B)
What bodies of water border the us on the east and west?
I am a citizen of the world is a key line in the story when Greek meets Greek what does this line mean to you explain how the line fits the events of the story
What do you think is the most severe pain?