zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

what are some barriers to healthy decision making?
A train moves from rest to a speed of 25 in 30.0 seconds what is the magnitude of its acceleration
which of the following is a home office? 1.la sala 2.el despacho 3.la cocina 4.la escalera
What steps did the government take to strengthen the economy?
Ice cube is dropped into a glass of water. Describe the motion of the ice cube and explain why it moves this way
plzzzz help asap lost ten u gain it asap
To whom it may concern: I am interested in the job I saw postd in the lunchroom at Jefferson high school. I’ve babysat neighborhood children a couple of times a
Which are accurate statements about how Eleanor Roosevelt changed the traditional role of First Lady? A. She held press conferences. B. She checked up on g
a-new is this divided correctly?
Determine whether each set of words are synonyms, antonyms, or neither denotative and connotative a. synonyms b. antonyms c. neither