sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

What are the two major political parties in the United States?
We elect a President for how many years?
Help solve the following equation: 20.6 + 2.1x = -8.2x
When must all men register for the Selective Service?
Which compound is classified as a hydrocarbon? (1) butanal (3) 2-butanol (2) butyne (4) 2-butanone
Name two national U.S. holidays
Two forms of solid carbon, diamond and graphite, differ in their physical properties due to the differences in their (1) atomic numbers (2) crystal structures (
What does the judicial branch do?
A 1-gram sample or a compound is added to 100 grams of H2O(l) and the resulting mixture is then thoroughly stirred. Some of the compound is then separated from
Name one of the two longest rivers in the United States.