makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

What Canadian city is across a body of water from New York
all fractions between 0 and 1/4
At the school carnival, Carmen sold 3 times as many hot dogs as Shawn. The two of them sold 152 hot dogs altogether. How many hot dogs did Carmen sell? 51382111
What Canadian city is across a body of water from New York
What do you mean by corrosion? How can you prevent it?
What do you mean by corrosion? How can you prevent it?
1. Why are there active volcanoes along the Pacific coast in Washington and Oregon but not along the East coast of the United States?
2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
name 2 sound devices and what type they are from the song Where Is The Love by the Black Eyed Peas.
. What are three factors that could contribute to a source not being credible?