officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

Theodore Roosevelt decided to display Americans military power by
Help me please with this question
Need help with the second one . ASAP then I’m done .
A girl follows a talking rabbit down a rabbit hole into a strange world . What kind of irony?
please help.........​
2. Which of the following inequalities is NOT true? F 0.309 > 0.3 G 0.329 > 0.4 H 0.104 > 0.09 J 0.9 > 0.890​
Why is it important to maintain network relationships, even after you have found a job? a. You never know when you are going to have to find a new job. b. You c
It is easier to determine the electron configurations for the p-block elements in periods 1, 2, and 3 than to determine the electron configurations for the rest
describe two ways in which organization supports the community​
She Is _______________The Day Grew_________Hibu Looks__________________The grass seems___________________The children become_______________