valeriarodriguez23
valeriarodriguez23 valeriarodriguez23
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

2)
► If 2.5 pounds of fish cost $12.40, how much will 8 pounds of fish cost?

I don’t know where to start I need to get it done soon as possible this needs to be shown full work that’s required on my college elementary math class give me all full work!!

Respuesta :

cooldjdragon212 cooldjdragon212
  • 02-12-2019

Answer:

$39.68

Step-by-step explanation:

12.40÷2.4=4.96

4.96×8=39.68

Answer Link

Otras preguntas

Apply solubility rules of inorganic slats to predict the occurance of precipitation reactions?
Distinguish between major classes of biomolecules, proteins, lipids, carbohydrates, nucleic acids?
Do black holes have an internal structure? If so, how might the internal structure be probed?
Difference between Flora and Fauna.
Which of these statements best explains why the ocean currents in the Northern hemisphere tend to move in the clock-wise direction? (2 points) Question 14 optio
help with question 7 part i & ii
help me plz answering this ​
From the passage, the reader can infer A. Margo now writes the "Dear Abby" column, too. B. Lederer started "Ann Landers" to compete with "Dear Abby." C. Marg
Using the pencil, plot the point (2, -4).
If Log x (1 / 8) = - 3 / 2, then x is equal to. A. - 4 B. 4 C. 1 / 4 D: 0