mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Solve using quadratic formula x squared -2x-8=0
true or false, Mendel discovered predictable patterns in the inheritance of traits ?
Help please =) What is the slope of the line –6y + 2x = 18 in simplest form?
Someone help! you have 44 text messages in your inbox. How many messages can your cell phone hold? (and inbox is 88% full)
The diameter of a quarter it's about 2.4 cm what is the ratio of the radius of the quarter to the diameter of the quarter
What is the volume of the composite figure shown? (Use 3.14 for π.) 1,282.17 ft 3 2,000.18 ft 3 1,988.26 ft 3 1,384.74 ft 3
Lauren has a ribbon that is 1/2 yard long. She cuts the ribbon into 5 pieces of equal lengths. How long us each piece of ribbon? 10, 1/10, 50 or 1/5?
What is 100 to the 20th power called?
why did the delegates maintain secrecy about their work
In which area were the Progressives unsuccessful? eliminating child labor busting trusts breaking up monopolies regulating the railroads