mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

20.0g of H2(g) and 32g of O2(g) are reacted produce H2O(l). The amount of hydrogen left behind after completion of reaction is?
How many atp molecules are consumed in the hexose stage of glycolysis for every one molecule of glucose?
G542x is another cftr allele. If a female heterozygous for g542x bears a child fathered by a male heterozygous for the δf508 allele, what is the probability tha
Sulfa drugs work on select one: a. nucleic acid biosynthesis. b. ribosome biosynthesis. c. peptidoglycan biosynthesis. d. folic acid biosynthesis
What is one way to improve the effectiveness of this slide? make the instructions more descriptive remove the list of instructions make the title longer remove
A good summary of a story includes:
Please help me with this question <3 ASAP!
Loss of fluid from the plasma will in part be replaced by fluid moving ______ cells.
When looking at today’s united states economically, whose visions and ideas seem to have become the most realized?
Loss of fluid from the plasma will in part be replaced by fluid moving ______ cells.