stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Victoria's parents borrow 6,300 from the bank for a new car. the interest rate is 6% per year. how much interest will they pay after the 1st year
What is a diploid cell?
That sounds like a good idea, the verb sounds is ____.
The sum of two numbers is 54. The large number is 10 more than the smaller number. What are the numbers
Question number 25, a.
How would you explains social control to someone who has no idea about our society?
What is the most useful advantage of social media in an emergency response effort?
most ocean waves obtain their energy and motion from
After WWII, Africa continued to struggle for independence from its colonizing countries. True False
How did the end of segregation happen?