Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The famous actor from the 1960s, Paul NewmanGregory PeckLee Marvin , was heavily involved in charitable work and auto racing.
Question 9(Multiple choice Worth 3 points)Which of Europe's Enlightenment philosophers wrote about natural rights?O John LockeO Baron de MontesquieuO George Was
what is 10t=6t+24 than you!
a store had a sale on art supplies. the price p of each item was marked down 60%. which expression represents the new price
12. The Kansas-Nebraska Act nullified the Missouri Compromise byA. allowing slavery's spread to areas that had been free for more than 30 yearsB. abolishing sla
In what way did the ideas of the declaration of Sentiments differ from the ideas found in the Declaration of independence??
what is 9/11=?/22 need help with this problem
A runner's torso should be completely stretched and lean slightly forward when running. t/f
How did the montague boys find out about the capulet party
What is 123.5 as a fraction?