xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

which are two ways that igneous rock are classified
As the 1920s progressed, farm incomes _____. A) remained steady B) declined C) increased, but did so less rapidly than did urban incomes D) increased more rapid
All are examples of speed except ______ -5 miles per hour -6 miles per hour north -125 meters per second
What invention most helped to make the shift to large plantations throughout the Deep South profitable? the textile mill the mechanical reaper the cotton gin th
the geologic time scale originally ordered earth's rocks by ( 1point ) a . absolute age B. relative age c. composition d . decades and centuries
14. a thesaurus is primarily used to look up
what is using fewer resources than an economy is capable of using called?
AHA First Aid/CPR You are treating a stranger and feel threatened by his/her actions. What do you do?
From which of these excerpts from Beowulf can a pagan influence best be inferred? A.) ...Protected by God-God,/Whose love Grendel could not known... B.) "...A
simple subject of the sentence, She went on a trip to Florida last summer