darweshan5 darweshan5
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

Four gallons of gasoline weigh 25 pounds. Find the unit rate in pounds per gallon.

Respuesta :

jenny939189
jenny939189 jenny939189
  • 02-02-2020
25/4 they got 6.25 unit rate in pounds per gallon
Answer Link

Otras preguntas

Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
Susan, a mother with type B blood, has a child with type O blood. She claims that James, who has type A blood, is the father. He claims that he is not the fathe
Which sentence contains a nonrestrictive adjective clause? The lady who lives down the block collects yard ornaments, flags, and anything related to flamingos.
identify one specific gas that contributes to the problem of global warming?
What is the prefix for precise UnpreciseRepreciseImpreciseInprecise
Question is in the image. Please help!
What is the length of QR rounded to the nearest whole number?
Trying to reduce food intake by fasting or avoiding food as long as possible is referred to as a. weight cycling. b. binge eating. c. purging. d. restrained
Which of the following statements is an accurate description of vibrations? A. Neither ultrasonic nor infrasonic vibrations can be heard by humans
Did ladd think the actions of these voters were illegal? explain your answer