genesisbaez930 genesisbaez930
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

Bethany sells roses and petunias.The expression 3r + 2.5p gives the cost(in dollars) of r roses and p petunias.
What is the cost of 7 roses and 8 petunias

Respuesta :

1800contact 1800contact
  • 02-02-2020

Step-by-step explanation:

Roses - Plug 7 into 3r to get 3(7)

Petunias - Plug 8 into 2.5p to get 2.5(8)

3r+2.5p

3(7)+2.5(8)

21+20

7 roses will cost 21$

8 petunias will cost 20$

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following geographic regions is the wealthiest? a.Northeast b.South c.Midwest d. West
Help me please……………….
Is government necessary? If so, what should we expect from them?
A bicycle is traveling at 12 mph how many feet will it cover and 55 seconds
Desi is making cookies for her homeroom class. The recipe makes one dozen cookies and calls for 12 cup of chocolate chips. Since there are 30 students in her ho
Read:I will never forget the day I picked a new name. I was standing in front of my class on my first day of school at Craig Elementary in St. Louis, Missouri.
in a class there are 30 boys and 10 girls. what percent are girls?​
how can businesses can deal with unemployment?​
What state does the region extend from?
The sum of three consecutive even integers is 36. What is the second integers?