lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

bats and hummingbirds are examples of
H2(g) + CO2(g) + 10 kcal H2O(g) + CO(g) In another experiment involving the above reaction at 1,000°C, the equilibrium concentrations were found to be: H2(g) =
Two types of formulas in Excel, what are they? A. Complex and simple, B. General and currency, C. Logical and Boolean, D. Trig and mathematical
I need help with #2 plz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
If a cd player costs 49.95 what will your total be if you have to pay a 5% tax
What is the definition of the term "border state"?
The Navajo and Pueblo Indians create large, circular sand paintings as part of traditional healing ceremonies.  How much more circumference does a sand painting
Read the following quotation from Catholic bishop Jacques-Bénigne Bossuet at the court of Louis XIV. Rulers then act as the ministers of God and as his lieutena
What difficulty did both Chinese and Japanese immigrants face when trying to pass through immigration stations in the late 1800s and early 1900s?
Unlike her husband, a peasant woman worked