alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

explain why it is easier to separate a solid from another solid compared to a liquid from another liquid
Question: when did Muhammad began preaching/ teaching Islam ​
Find the value of x and fill in the table below.
what is the basis of the argument that there is no such thing as a realistic artist
photograph connect to globalization?​
Help please due soon
Misclicked and asked math question ignore this
need help wit this problemX/fx2 3/4-1 3/20 31 62 12tht's the table, wish I can take a pic of 2​
Strategic use of white space improves document readability. Which of the following techniques employ white space? A. Using headings B. Using parallel structure
Boys and girls plz help me with this question ASAP!, thank you