emaan99 emaan99
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. How much is one banana.

Respuesta :

angelina200604 angelina200604
  • 02-04-2020

Answer:

45p a banana

Step-by-step explanation:

2+3=5

235/5=45

Answer Link
tarleyfrida120
tarleyfrida120 tarleyfrida120
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

One banana cost 1.10

So the price for one banana cost 55p

Answer Link

Otras preguntas

Portuguese prince who mapped Africa’s coastline
Match the equation with the step needed to solve it. 1. 2m - 1 = 3m add 1 2. 2m = 1 + m
Who were the puritans
Need help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A student is examining leaf cells. Which organelle is most likely to be missing from the cells?
Suppose a report stated the following: Researchers have found a strong connection between the number of times a person uses an umbrella and how much that person
simplify 12s subtract 2 plus 10s subtract 5 plus 3s
Richard’s average driving speed is 7 kilometers per hour faster than Gracie’s. In the same length of time it takes Richard to drive 292 kilometers, Gracie drive
In the context of the poem "i hear America singing" by Walt Whitman ,what does the word blithe most likely mean?
4. What does revision mean? How is revising different from editing?