ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

Brad will put fencing around a circular area in his yard for some baby goats he purchased. If the circular area will have a radius of 10 feet, how many feet of
Find the distance between the points. (0, 4) and (3, 0)
Please help! On the verge of tears :') (see pic)
When a filter is applied to a view, what data is affected?.
What other countries celebrate black history month?.
A ball accelerates from rest down a ramp at 2.4 m/s^2. Write an equation that could be used to determine the balls finals position, assuming the positive direct
Carolus linnaeus developed a system to organize all life on earth called:.
Okay I really need someone help rn this is for my geometry test!!! Please take time
Find the slope of a line perpendicular to each given line Y=-4/5x
Determine value of n