raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!! Which of the following statements about the natural resources of the United States is most accurate? A. The United States relies on its a
Please help me with this??
What is the result of adding (2.50 × 103) and (2.5 × 102)
How do I answer this question
This is the History question.
La clase de español es ________. (fun) A. divertida B. arte C. ocupada D. interesante
The first person, singular future tense of jump is
A system in which people run their businesses free from government interference is called __________.
Which of the following ethnic groups have suffered a long history of discrimination in Japan
Julie was a goodhearted, outgoing person, but she did like to gossip. She did not realize that her gossiping could cause problems for others. After all, her gos