tamaralorraine7 tamaralorraine7
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen hotdogs costs $6.90, a customer wants to purchase four single hotdogs, how much would this cost

Respuesta :

abiolatolu90
abiolatolu90 abiolatolu90
  • 04-04-2020

Answer:

4 hotdogs will cost $2.30

Step-by-step explanation:

12 hotdogs cost $6.90

1 hotdog = $6.90/12

≈ $0.575

4 will cost

4*0.575 = $2.30

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 04-04-2020

Answer: $2.30

Step-by-step explanation:

A dozen hotdog costs $6.90

He wants to buy 4

So let's have this way

One dozen =12

12hotdog........$6.90

4 hotdogs.......k

Cross multiply

K=$6.90×4/12

K=$27.6/12

K=$2.30

Answer Link

Otras preguntas

2( 5 1 ​ m− 5 2 ​ )+ 5 3 ​
backseat or shotgun?
Find the real solutions of the following equation. If K= x + 1/x-1 and k^2- k=20, find x.
Factor n2 + 8n + 12 completely.
Volume of Cylinders and Prisms
What then is the thematic relationship between her act and the painting on the wall behind her? The young woman standing before a table in a corner of a room ga
below are two parallel lines with a third line intersecting them.​
The formula for the volume of a cylinder is V=pi r*2h What is the approximate volume of two refraction cups? Use 3.14 for pi.
The regular price of a brand new pair of shoes is $72. When using a coupon the price went down to $54. What was the percent off on the coupon used? A.15% B.25%
Match each graph with its correlation coefficient. +1.0 +0.85 +0.15 -0.50 -1.0