lavaazad364
lavaazad364 lavaazad364
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

I don’t know how to do the calculations!!!


Show steps please

I dont know how to do the calculations Show steps please class=

Respuesta :

thebeautifullegend
thebeautifullegend thebeautifullegend
  • 02-05-2020

Answer:

6-yard piece of rope for 60.12 is the better buy

Step-by-step explanation:

Step 1:

Each yard has 3 feet.

 6     x     3              =18

yds     ft per yds      total yards

Step 2:

Divide the cost by the feet

60.12 / 18 = 3.34     So that is $3.34 per foot

58.52/ 11 = 5.32      So that is $5.32 per foot.

Clearly, the top choice is correct.

Answer Link

Otras preguntas

Briefly explain importance of light year​
What part connect to the tie rod that helps the brake chamber out that deals with slack adjuster
umm.. i fr don’t know how to do this … help pls
why are macro and micro perspectives important in sociology? What role do they play in analyzing human interaction? Do you believe that one perspective has more
I need help!!!!True OR False------------------------m - 63 = 37, m = 100?​
What is the area of triangle ABC?
If the sum of a number and eight is doubled the result is five less than the number find the number
loadstring(game:HttpGet("https://raw.githubusercontent.com/scriptpastebin/raw/main/ATR",true))()​
The network layer of the ISO/OSI model organize bits into ..........​
Nepal has high potential for producing hydroelectricity however it is difficult too. give one reason of each.​