chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

Ringing of the ears after exposure to loud music is most likely to be caused by damage to
In everyday behavior men are less likely than women to do what?
Which of the following is an example that supports the main idea that Erika would be great for the position at the Crowell Public Library?  A. I am the childre
Can someone help with these questions (1 , 3 , 4)
A chemist wants to have a 32% saline solution. She has a 48 ounce of a 23% saline solution and a 56% saline solution available. How many ounces of the 56% solut
What is the cuplike depression of the hip bone into which the head of the femur fits?
a food production that has to be imported into a country for that country’s consumption most often becomes
Imar got 8 Apples at the fair. His Sister Gave him 8 more how many apples does Imar Have altogether
What are some ways authors engage readers’ interest and influence readers’ emotions?
In a fully developed paragraph, explain how Georgia's location in the world affects its economy, culture, and development