rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

when was antonio banderas born?
cet exercice grice...........
which of the following is an electronic device that measures ph? a. a ph meter b. a molarity meter c. a hydroxide meter d. a hydronium meter
Many Americans wanted a new plan of government because the Articles of Confederation was too A. strong. B. weak. C. expensive. D. hard to understand.
in which field are organisms grouped into different subgroups by their characteristics
how do you multiply 2 1/4 *1 1/2
Describe the linguistic make-up of Canada.
3. Site for cellular respiration within the cell?
Which university housed the world’s first psychology laboratory? Leipzig University Harvard University Clark University Johns Hopkins Universit
State governments may do all of the following with the exception of? A) allowing the sale of firearms. B) requiring professionals to have licenses. C) controlli