Madison5611
Madison5611 Madison5611
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pizza store charges $5 for delivery and $12 for p pizzas. How much does it cost to have 3 pizzas delivered?

Respuesta :

RebelOnFN
RebelOnFN RebelOnFN
  • 01-06-2020

Answer:

$41

Step-by-step explanation:

If we multiply 3 times 12 equals 36 plus $5 for delivery which equals $41.

Hope this helps!!! PLZ MARK BRAINLIEST!!

Answer Link
AlexTrusk
AlexTrusk AlexTrusk
  • 01-06-2020

Answer:

41$

Step-by-step explanation:

12$ * 3 + 5$ = 41$

(would really appreciate the brainliest)

Answer Link

Otras preguntas

A persn uses 750 kcal on a long hike. Calculate the energy used in both units: a. joules b. kilojoules
the invisible line at 0 degrees longitude is called
in 0.58, which digit is at the ones place?
Write this decimal as a fraction or a mixed number 9.75=
the invisible line at 0 degrees longitude is called
Choose the sentence which contains an indirect object. A. They gave me a bonus. B. It is difficult to save money. C. I worked hard each day. D. I spent it
Which of the following statements is incorrect: Select one: a. Eli Whitney invented the cotton gin. b. Eli Whitney became very rich because of the cotton gin.
Jews were severely persecuted following the fall of this nation to the German army.
Given any two number,which is greater,the lcm of the numbers of gcf of the number?why?
10.75 convert into fraction