nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

what is the purpose for an organizational structure in health care facility
Translate the word phrase into a variable expression. The number a is increased by the number b. A. a – b B. a/b C. a + b D. a x b
For each store,what is the ratio of the number of cans to the price:24 packs (2 for 9);12 packs (4 for 10);12 packs (3 for 9)
How does mold obtain vital nutrients
How does mold obtain vital nutrients
Question 1. The opposite of -4 is? A: 4  (picked this one)  B: _4 C: -(-(-4)) D: -|4| Question 2. The opposite of -10 is? A. -(-(-10)) B. -10 C. 10 (picked thi
Lee has a jar of 100 pennies. she adds groups of 10 pennies to the jar. she adds 5 groups. what numbers does she say?
What is 4.22g/cm to lbs/ft
A word for the ending of a story in which things are wrapped up
what is 7 times the square root of 96m^3