thebestriya
thebestriya thebestriya
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

It costs Neil $2.88 to make two dozen muffins. He sold the muffins for $.80 each. If Neil sold six dozen muffins how much profit did he make from the sale?

Respuesta :

thebestriya07
thebestriya07 thebestriya07
  • 10-06-2020

Hi!

So for this you need an equation. It will be 72 • 0.8 - 2.88 • 3

this is bc 12 x 6 is 72 and 3 bc 2 x 3 is 6.

so after you solve it you should get : $48.96..Hope this helped! :))

Answer Link

Otras preguntas

How many people signed the constitution of the united states
What political role did jimmy carter serve in before becoming state senator?.
(1-tan^4x)/sec^4x=1-tan^2x
What is the purpose of memory address?​
Case study for somatic symptom and related disorders - hannah
Match each informational text title to its central idea. Camping Trip Survival Guide The country's most popular sport has a very interesting past So You Want to
How did Georgia use its state flag to oppose the U.S. government?If you answer fakely or just for points you will be reported.
There are only three bloodborne diseases. * True False
what safety considerations were made when building the louvre museum?
Derive an expression for the block's centripetal acceleration ac in terms of m , θ , and physical constants, as appropriate