waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

what is the value of (-5)^4?​
Solve the equation -3(x-14)+9x=6x+42. Does the equation have one solution, no solution, or infinitely many solutions?
no trolls help asap pls!!
If an investment adviser tells a client that a stock has doubled in the past year and, even though past performance is no assurance of future results, he is sur
Which statement best describes the adiabatic process?
What was, Frederick the Great of Prussia doing during the French- Indian War? What is the answer
What is the function of cu​
which economic sector is responsible for more than 75% of Oklahoma's Gross State product and employment?1. Manufacturing2. oil and gas3. agriculture4.service in
When Europeans began settling in the Americas and building large plantations, there were already enough native people there to provide a labor force. Why did Eu
Write a short imagist poem or a haiku using this photograph as your inspiration.