JahCwp063 JahCwp063
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

shakira pay $33 for 22 pounds of peanuts at the price per pound is the same how much will she could have to pay another to buy 15 pounds of peanuts

Respuesta :

MaMariah
MaMariah MaMariah
  • 02-09-2016
$33/22=$1.5 per pound $1.50 x 15 pounds = $22.50
Answer Link

Otras preguntas

i am in 5th grade. jorrod's sports card holder can hold 9 cards on each page. how many pages will jarrod need if he has 75 sports card.solve using models. expla
a jar contains 133 pennies. a bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. what is the value of the pennies in the bigger jar?
Mitochondria and chloroplasts reproduce the same way free-living bacteria do—by
How do you multiply mixed numbers and fractions?
Human impact on one system leads to changes in more of Earth’s systems. True or false?
What is a U.S. engineer's ride?
(3x squared)to the power of -2
a cube has surface area 6534 square feet. what is the volume
What is larger 80% or 1/8?
• How were historical solar system models different from our current model?