Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

How are the italicized words in this sentence related? On Sunday, Marcus ate dinner at eight with his friends from down the street. They are idioms. They are an
A flea and dog are an example of Choose... , because the flea irritates the dog's skin and feeds on its blood. Certain bacteria live in the digestive tract of h
Equiano compares the treatment of enslaved people with that of merchants. animals. sailors. yards.
In the diagram, what is the measure of WRS? O 5° O 7.5° O 25° O 37.5°
I have tried 3 times to solve this.​
you have learned about three religions of colonies. move each tile into the correct box based on what you have learned.
what was the impact that the battle of fort ticonderoga had on the American soldiers?​
What evidence from the storyteller supports the theme that pride goes before the fall? Select two options
in Europe, which help the growth of cities in the decline of the middle ages?
Pencils are sold in packages of 10, and erasers are sold in packages of 6. What is the least number of pencils and erasers you can buy so that there is one penc