keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

what is the axis of symmetry of the function f(x) = –(x 9)(x – 21)? the axis of symmetry is x =?
which allowed the united states and spain to divide the remainder of north america in 1819?
WILL ASSIGN BRAINLIEST!!! The following is an incomplete paragraph proving that ∠WRS ≅ ∠VQT, given the information in the figure where segment UV is parallel to
a source that lists words with similar meanings is called a _____. a. synonym b. persona c. thesaurus d. dictionary
he likes reading, hunting, and to play basketball. which of the following rewrites makes the sentence parallel? a. he likes reading, hunting, and playing basket
round 0.97 to the nearest tenth
chilling is most commonly practiced by
When a distribution is mound-shaped symmetrical, which of the following best describes the general relationship between the mean, median, and mode? a. No relati
How can a reader find the main idea of a passage?
what is meant by backing up files through cloud computing?