forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

Choose the correct pronoun to complete this sentence: I hate to loan my books to people because they often forget to return _______. A. them B. me C. i
Help me on 2Q the third one: I'll give you 15 points and list you as a brainlist if I can!
How do u take a picture of the problem instead of typing it
Which of the following is not a recommended strategy for using supporting evidence to make your essays more convincing? a.don't acknowledge counterarguments. b.
The zigzag road to rights what was the author trying to achieve
of sam plans to walk his dog a distance of 1 mile. he walks 3/8 of a mile and stops to get a bottle of water. then he walks 1/8 of a mile more and stop to say h
What kind of government was found in ancient egypt?
What does fn stand for?
Morrow Enterprises Inc. manufactures bathroom fixtures. The stockholders’ equity accounts of Morrow Enterprises Inc., with balances on January 1, 2016, are as f
Emily is entering a bicycle race for charity her mother pledges 0.40 for every 0.25 miles she likes Emily bikes 15 miles how much will her mother donate.