nicole584
nicole584
04-09-2020
Mathematics
contestada
PLS HELP YEAR 8 MATHSSSSSSS
Respuesta :
Hannah123451195
Hannah123451195
04-09-2020
Answer: I’ll draw it on a paper and be back
Step-by-step explanation:
Answer Link
LazyBun
LazyBun
04-09-2020
Answer: SEE BELOW
Explanation:
Mark bought 8 apples for 2.4$
Jenny bought 2 apple and 3 oranges for 2.4$.
Find how much is 1 apple:
8 apples = 2.4$
1 apple = 2.4/8
1 apple = 0.3$
Thus, 1 apple cost 0.3$
Find how much is 1 orange:
2 apple + 3 orange = 2.4$
2(0.3$) + 3 orange = 2.4$
0.6$ + 3 orange = 2.4$
3 orange = 2.4$ - 0.6$
3 orange = 1.8$
1 orange = 1.8$/3
1 orange = 0.6$
Thus, 1 orange cost 0.6$.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 42+ )
Otras preguntas
What is the difference between cats and dogs?
When the temperature of the air is 25 degress C, the velocity of a sound wave traveling through the air is approximately
what is the meanings life can you guess right??
Square ABCD has coordinates A(−10, 5) , B(10, 5), C(10, 0) , and D(−10, 0) . Square A'B'C'D' has coordinates A′(−10,−5),B′(10,−5) , C'(10, 0) , and D′(−10,
if the circumference of a circle is 22 Pi find the length of its radius
The second person future tense of collect is... A)You will collect. B)He will collect. C)I will collect. D)They will collect.
Which form of the adverb is underlined in the sentence? Allana thanks me more graciously than she once did. A. superlative B. comparative C. p
How does mr. utterson’s relationship to hyde develop in the story of the strange case of dr. jekyll and mr. hyde?
can you make 4 different sentences focusing in each split digraph :ae oe ee ie
Which of the following was a precursor for the start of World War II? The military build up of Germany and Italy The launching of Sputnik The Cuban Missile Cri