Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

What do GPS devices do?
What is the length of the hypotenuse of the right triangle ABC in the figure?
what is the value for x
What were two long term effects of the Black Death on European society
What is the least common denominator of the equation 3/4 (x-3)-1/2=2/3 /.....need help wit this one ..A.2 B.9 C.12 D.36
Michael finds that 3/5 customers at his grandfather's grocery store use a coupon to simulate the behavior of the next five customers he writes the numbers 1,2,
HELP !! Calculate the cost of manufacturing a standard cereal box if cardboard costs $0.05 per square inch. Length- 8 inches Width- 3 inches Height- 11 inches S
How do I solve 5^3n=125 without using logarithms?
Which activity relates to scrutiny or examination of a given problem? A (an) ____ is a part-by-part scrutiny of a given problem.
Which is not a responsibility of a subcommittee?