Zaza2k7
Zaza2k7 Zaza2k7
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

You want to buy some beans. An 8-ounce package costs $2.64. A 12-ounce package costs $3.84. A 26-ounce package costs $8.06. Which package is the Best Buy?

Respuesta :

Davistomlin218
Davistomlin218 Davistomlin218
  • 02-10-2020

Answer:

8.06 is the best buy

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is a simple way to learn mutiply languages?
Please answer this question for me. Thanks.
What did the Japanese adapt from the Chinese? A. Hinduism B. The calendar C. Stupas D. Bushido
5. Jonathan Edwards and other Puritan ministers led the Great Awakening, a religious revival that swept through New England from 1734-1750. True False
Solve the following differential equation: (1− 5 y +x) dy/dx +y= 5/x −1 . C=
A sample of n = 10 automobiles was selected, and each was subjected to a 5-mph crash test. Denoting a car with no visible damage by S (for success) and a car wi
Which countries participated in the Crimean war
{4,1}and {6,7} find the sloped
Carbon dioxide, CO2, was shown to effuse through a porous plate at the rate of 0.030 mol/min. the same quantity of an unknown gas, 0.030 moles, is found to effu
What is the decimal of 1/2