deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

Which statement best completes the timeline? ? The Roman Empire takes control over the Holy Land Muslims and Christians battle for control over the Holy Land Th
Which of the following an evaluation question? a. What is the value of this text? b. What have I learned? c. Why is it important? d. all of the above
The opening phrase of the Constitution, "We, the people," means that the Constitution gets its authority from the
Answer please I will try to mark Brainliest
Pls help.......................
The sun dance was a ceremony in which Cheyenne men _______.
What can produce a range of emotions in people? A. heat B. paint C.music D. subwoofers
Realiza si el apoyo de máquinas, las siguientes operaciones: a) 2 ⋅ (3 + 6 + 8) b) 3 ⋅ 5 ⋅ 6 + 2 c) 2 + 4 ⋅ 5 + 3 d) 5 ⋅ 2 + 1 ⋅ 2
write a note on profundal zone​
CAN SOMEBODY PLS HELP MEEEEEEEEEEE AND RUDE ANSWERS WILL BE RE PORTEDDDDDD